Globinski udarni valovi
ESWT
Terapija z globinskimi udarnimi valovi je neinvazivna, neboleča in zelo učinkovita metoda zdravljenja poškodb in bolezni mišično skeletnega sistema. Začetki uporabe globinskih udarnih valov segajo v leto 1980. Uspešno se uporablja v ortopediji, travmatologiji, fizioterapiji, medicini športa, dermatologiji, kardiologiji, urologiji in veterini.
Udarni globinski valovi so zvočni valovi visoke energije, ki se prenesejo preko aplikatorja v obravnavano področje. V primerjavi z ultrazvokom je maksimalna energija, ki se sprošča pri globinskem udarnem valu lahko do 1000 krat višja. Kinetična energija se v tkivu resorbira in povzroči mikroskopske intersticijske in zunajcelične biološke odzive v kosteh, mišicah, vezeh, ligamentih in ostalem mehkem tkivu.
Biološki odzivi na terapijo z globinskimi udarnimi valovi (ESWT):
-
Angiogeneza: aplikacija globinskih udarnih valov povzroča mikrorupture kapilarnega sistema v kitah, vezeh in kosteh, zaradi tega pride v tkivo do izražanje in povečanja vsebnosti rastnih faktorjev, ki so zadolženi za rast novih žil. Kot rezultat tega procesa se formirajo dodatne krvne žile, ki izboljšajo prekrvavitev in oksigenacijo obravnavanega predela, to pa pripomore k hitrejšemu celjenju in regeneraciji.
-
Odpravljanje kroničnega vnetja: kronično vnetje nastane takrat, kadar se vnetni proces ne zaključi in tkivo ni povsem zaceljeno, ter je prisotna kronična bolečina. Z aplikacijo globinskih udarnih valov stimuliramo vnetne celice kot so (mastociti), ki v tkivu spodbudijo normalizacijo vnetja in hitrejše celjenje in regeneracijo tkiva.
-
Stimulacija sinteze kolagena: proizvodnja zadostne količine kolagena je predpogoj za kvalitetno regeneracijo mišičnoskeletnega in ligamentarnega sistema. Globinski udarni valovi stimulirajo sintezo prokolagena. V poškodovanem tkivu tako hitreje nastajajo kolagenske strukture, ki so primerne usmeritve, gostote in imajo dobro sposobnost opravljanja želene funkcije.
-
Odplavljanje kalcinirajočih naplastitev: kalcinirajoče naplastitve so pogosto posledica mirkopoškodb kit in ligamentov. Globinski udarni valovi razbijajo te strukture in sprožijo biološki proces (decalcification), ki telesu omogoči, da preko limfnega sistema odplavi te naplastitve. Nato ima telo dobre pogoje za kvalitetno celjenje in regeneracijo tkiva.
-
Zmanjšanje mediatorjev vnetja in bolečine: substanca P je pomemben nevrotransmitor, ki je zadolžen za prenos bolečinskih dražljajev po C živčnih vlaknih. Globinski udarni valovi znižujejo nivo substance P in drugih vnetnih mediatorjev, kar vodi do zmanjšanje bolečine in edema kot posledica vnetja.
-
Sprostitev miofacialnih prožilnih točk (Trigger point): globinski udarni valovi sprožijo normalizacijo mišičnega sistema, kjer so prisotne miofacialne prožilne točke in omogočijo normalne pogoje cirkulacije in funkcije mišice.
-
Izboljšanje mobilnosti mehkega tkiva: stimulacija pravilne usmiritve kolagenskega tkiva in mehčanje adhezij.
Indikacije:
Bolečine v ramenu:
-
Kronične tendinopatije (kronično vnetje kit in vezi),
-
Kalcinirajoče naplastitve (kalcinacije),
-
Sindrom zmrznjene rame (Adhezivni kapsulitis),
-
Utesnitveni sindrom (inpingment),
-
Miofascialne prožilne točke (Trigger point).
Bolečine v komolcu:
-
Kronične tendinopatije (kronično vnetje kit in vezi),
-
Lateralna epicondilopatija (teniški komolec)
-
Medialna epicondilopatija (Golfistični komolec).
Bolečine v zapestju in dlani:
-
Sindrom karpalnega kanala,
-
Sprožilni prst (Trigger finger),
-
Osteoartritis palčevega sklepa (Rizartroza).
Bolečine v kolku:
-
Kronične tendinopatije (kronično vnetje kit in vezi),
-
Kalcinirajoče naplastitve (kalcinacije),
-
Trohanterični burzitis.
Bolečine v kolenu:
-
Kronične tendinopatije (kronično vnetje kit in vezi),
-
Skakajoče koleno (jumpers knee).
-
Tekaško koleno (runners knee),
-
Vnetje pokostnice.
Bolečine v gležnju in stopalu:
-
Tendinopatije Ahilove tetive,
-
Kalcinirajoče naplastitve (kalcinacije),
-
Plantarni fascitis,
-
Trn v peti.
Bolečine v hrbtenici:
-
Akutna in kronična bolečina v hrbtenici.
Bolečine v mišicah...
Postopek obravnave:
-
Čas obravnave do 30 min,
-
Število obravnav: 3-5
-
Interval obravnav: 7-10 dni
Kontraindikacije in previdnostni ukrepi:
-
sistemska vnetna stanja in bolezni,
-
motnje strjevanju krvi,
-
izrazita osteoporoza,
-
maligna obolenja,
-
nosečnost,
-
sum na globoko vensko trombozo,
-
aplikacija nad področjem pljuč, živcev, sprednji del vratu in glave...



